Микола Рибалко
14 лютого 2022 р. виповнилося 100 років від дня народження легендарного краматорського поета, офіцера-фронтовика, лауреата Державної премії України імені Тараса Григоровича Шевченка, почесного громадянина міста Краматорська – Миколи Олександровича Рибалка, який близько 40 років очолював краматорське літературне об’єднання.
Микола Олександрович Рибалко народився 14 лютого 1922 року на Донеччині – в селі Орєхово-Василівка Миньківської сільської ради Бахмутського району, а у листопаді 1931 року сім’я Рибалко переїхала до Краматорська, який став для Миколи рідним містом.
Початкову освіту майбутній поет розпочав здобувати у Миньківській школі – тут провчився перших три роки.
Батько, Олександр Андрійович, до переїзду в Краматорськ працював постачальником, а мама, Марфа Кузьмівна, вела домашнє господарство й виховувала трьох дітей: старшого сина Олексія (у роки війни пропав безвісти), середнього – Миколу, й молодшу доньку – Олександру.
У Краматорську родина поселилися в Старому місті, і малий Микола пішов навчатися в середню школу №1.
Уже в шкільні роки він пробує писати вірші. Вагому роль у літературному розвитку Миколи Рибалка відіграла вчителька російської мови та літератури К. Ф. Гоппе. Катерина Федорівна не тільки майстерно викладала свій предмет, але й із знанням справи керувала роботою літературного гуртка, який почав відвідувати Микола. Залюблений у художнє слово, він був активним учасником літературних вечорів і конкурсів.
З дитячих літ і на все життя Краматорськ став Миколі Рибалку рідним містом.
У 1940 році Рибалко закінчив СШ № 1 і розпочав трудову біографію на новобудові. водночас вступивши на заочне відділення філологічного факультету Дніпропетровського університету. На вступному іспиті з української мови та літератури твір на тему «Радянські льотчики – горді соколи країни соціалізму» він написав віршами й отримав оцінку «відмінно».
Подальші плани Миколи Рибалка перекреслила війна. Успішно склавши екстерном іспити за другий курс, Микола подав заяву до військкомату, мріючи попасти на фронт. Але новобранця спочатку направили в Барнаульське військово-мінометне училище, де майже цілий рік курсант навчався на прискорених курсах.
У червні 1942 року молодший лейтенант Микола Рибалко прийняв перший бій під Воронежем, під час якого отримав перше поранення і першу бойову нагороду – орден Червоної Зірки.
Свій бойовий шлях молодий офіцер починав комбатом третьої протитанкової батареї 248-го артполку, під командуванням командира полку – Олександра Васильовича Чапаєва, сина відомого героя громадянської війни Василя Івановича Чапаєва. Зі своїм командиром Микола Рибалко підтримував зв’язок і після війни: листувалися, перші свої книги з дарчими написами наш земляк надсилав О.В.Чапаєву, а той, в свою чергу, якось провідав бойового побратима у Краматорську.
Батарея, якою командував лейтенант Микола Рибалко, брала участь у знаменитій танковій битві на Курській дузі, в самому її пеклі – під Прохорівкою. А потім військова доля повела його фронтовими дорогами у складі 38-ї армії Першого Українського фронту по рідній українській землі – від Сумщини до Львова. Довелося відчути і розпач в моменти відступу радянських частин, і радість визволення від ворога наших міст і сіл.