1
Частіше провітрюйте приміщення — це допоможе вірусам і бактеріям не затримуватися в них. Оптимальні параметри повітря в приміщенні — температура орієнтовно 20°C, вологість 50–70 %.
2
Виходьте на прогулянку в обід, якщо є можливість, пройдіться на роботу пішки, або хоча б сядьте в автобус на наступній після звичної зупинці та вийдіть раніше. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. На відміну від громадського транспорту.
3
Перед їжею й після візиту в туалет мийте руки з милом. Ретельно, не забуваючи про нігті, — під ними збирається найбільше бруду. Мити руки потрібно як мінімум 20–30 секунд. Якщо на руках є помітний бруд, тривалість миття треба продовжити до 40–60 секунд. Якщо не виходить помити руки, користуйтеся антисептиком, у складі якого є або від 60% спирту, або 2% хлоргексидину.
4
Їжу краще готувати вдома і приносити з собою, аби не було потреби ходити на обід в заклади харчування чи стояти в чергах в супермаркетах в обідню перерву.
5
Візьміть за правило не чіпати руками поручні в транспорті, ручки дверей, візків у супермаркетах — користуйтеся для цього серветками або рукавичками. Натискайте кнопки у ліфтах зігнутим пальцем, а двері притримуйте плечем або ліктем.
6
Чхайте правильно. Закривайте обличчя згином ліктя або серветкою й одразу ж йдіть мити руки.
7
Протирайте антисептичними серветками телефони і клавіатури. Найбільша кількість бактерій і вірусів накопичується саме на цих поверхнях. Ми іноді забуваємо і друкуємо брудними руками, залишаємо збудників інфекції на кнопках. Потім забуваємо про це і влаштовуємо перекус перед ноутом, не замислюючись, що на наших пальцях трохи більше бактерій, ніж хотілося б.
Не перебувайте довго в натовпі
Щодо безпечної відстані між людьми — це 1,5 метра. Тому уникайте людних місць. Маски не дуже допоможуть, бо їх використовують, щоб не заражати інших, а не навпаки.